Як правильно розрахувати необхідну кількість секцій радіатора в кімнату
Час на прочитання статті 3 хв 49 сек
У цій статті ми розглянемо основні формули розрахунку радіаторів опалення. Їх буває кілька: дві прості, де бере участь площа або обсяг, та одна складна. Для неї вже знадобиться інформація про тепловтрати.
Без професійної консультації люди часом не впевнені скільки секцій радіатора потрібно. Або навпаки, вважають: «у старій чавунній батареї 7 штук, стільки ж буде й у новій сталевій чи алюмінієвій». Така ідея далека від досконалості, оскільки матеріал виготовлення та конструкція сильно відрізняються тепловіддачею, інертністю тощо.Як розрахувати кількість секцій радіатора за простим розрахунком
Будь-які обчислення базуються на певних принципах. В основу розрахунків необхідної теплової потужності батарей закладається розуміння того, що добре працюючі нагрівальні прилади повинні повністю компенсувати втрати тепла, що виникають при їх роботі через особливості опалювальних приміщень. Для житлових кімнат, що знаходяться в добре утепленому будинку, розташованому, в свою чергу, в помірному кліматичному поясі, в деяких випадках підійде спрощений розрахунок компенсації теплових витоків.
Найпопулярніші та найпростіші обчислення здійснюють за допомогою площі. Вони ґрунтуються на БНіП (будівельні норми і правила) і свідчать: мінімальна потужність на 1 кв.м дорівнює 100 Ватт.
Весь розрахунок секційної батареї опалення виглядає так:
КРОК 1: Обчислюється площа кімнати: помножте її ширину на довжину.
КРОК 2: Отримане значення тепер множимо на норматив *100 Ватт.
КРОК 3: Результат поділяємо на потужність однієї секції, яка вказується виробником у техпаспорті.
При теплоносії в 70 °С стандартні секції радіаторів з різнорідних матеріалів мають неоднакову питому теплову потужність «q»:
-
чавун – q = 160 В (питома потужність однієї чавунної секції). Радіатори з цього металу підійдуть для будь-якої системи опалення.
-
сталь – q = 85-150 В. Сталеві радіатори можуть працювати в найжорсткіших умовах експлуатації. Їх секції красиві в своєму металевому блиску, але мають невелику тепловіддачу.
-
алюміній – q = 200 В. Легкі, естетичні алюмінієві радіатори треба встановлювати лише в автономні опалювальні системи, в яких тиск менше 7 атмосфер. Але по віддачі тепла їх секціям немає рівних.
-
біметал – q = 180 В. Нутрощі біметалічних радіаторів зроблені зі сталі, а тепловідвідна поверхня-з алюмінію. Ці батареї витримають всякі режими тисків і температур. Питома теплова потужність секцій з біметалу висока.
Наведені значення q досить умовні і застосовуються для попереднього розрахунку. Більш точні цифри містяться в паспортах опалювальних приладів.
Але цей розрахунок є неточним, адже приміщення здебільшого відрізняються за параметрами від тих, що вказані в будівельних нормах Наприклад, якщо висота стін у вас більше 2,5 м і тоді такий спосіб розрахунку радіатора опалення вже не підходить.
Тому краще обчислювати за другим методом, який враховує об'єм приміщення та норму для кубічного метра.
Формула для визначення теплової потужності радіаторів, необхідної для підтримки в приміщенні оптимальних умов проживання така:
Q = 41 х V/Потужність, В
1. Знаходимо обсяг приміщення як добуток довжини, ширини та висоти приміщення.
2. Отримане значення множимо на мінімально допустиму потужність: або 41 Ватт, якщо ви проживаєте в панельному будинку, або на 34 Ватт - якщо в цегляному.
3. Ділимо результат на паспортну потужність однієї секції.
Приклад: для кімнати в багатоквартирному панельному будинку площею 16 кв.м та висотою стелі 2,60 м буде необхідно купити для прикладу сталеві радіатори (150 Вт/секція) з таким розрахунком:
16 кв.м х 2,6 м х 41 Ватт : 150 Вт = 11,37 секцій
Пам'ятайте, що округлення відповіді відбувається в більшу сторону!
Як розрахувати кількість секцій радіатора з урахуванням тепловтрат
Фахівці стверджують, що для ефективного опалення попередніх методів недостатньо. І треба враховувати багато інших факторів, аж до показника вуличної температури.
Тому, інженери використовують складний розрахунок необхідної кількості секцій за складною формулою, яка включає звичні нам дані площі і потужності радіатора, а також значення тепловтрат. Вона має вигляд:
Q= S x 100 x k1 x k2 x k3 x k4 x k5 x k6 x k7 : Вт
Під коефіцієнтами K мають на увазі теплові втрати, на які впливають різні фактори (коефіцієнти):
-
K1 – конструкція засклення. Якщо у Вашому будинку встановлені подвійні дерев'яні рами, він дорівнює 1,27. Якщо подвійні пластикові склопакети – 1,0. Якщо потрійні, то – 0,85.
-
K2 – якість теплоізоляції зовнішніх стін. Проживаєте у цегляному будинку? Помножте на 1. Для інших приміщень коефіцієнт дорівнює 1,27. Виняток: Ваша квартира додатково утеплена. У цих випадках при розрахунку радіаторів опалення дозволено зменшувати значення до 0,85.
-
K3 – відношення розмірів вікна (його площі) до підлоги. Наприклад, 30% - коефіцієнт 1,0; 20% - коефіцієнт 0,9; 10% - коефіцієнт 0,8.
-
K4 – середній показник температури у зимовий період за 7 днів. Коли показник падає до -35 градусів, то множте на 1,5. Коли до -25, то 1,3; до -20 на 11; до -15 на 09; до -10 на 0,7. І тоді розрахунок радіаторів опалення більш точно враховуватиме загальні тепловтрати.
-
K5 – кількість зовнішніх стін. Якщо така одна, то коефіцієнт дорівнює 1,1. Якщо їх кілька – збільшуйте це значення на 0,1 з кожною наступною стіною.
-
K6 – тепловий режим кімнати вище. У випадках, коли над вашим приміщенням розташована холодна кімната (типу горища), множте на 1. Якщо місце оснащене опаленням – 0,6. Якщо це багатоповерхівка і зверху проживають люди, тоді на 0,8.
-
K7 – стельова висота. Стандартне значення 2,5 метра та коефіцієнт приймає одиницю. Якщо висота дорівнює 3 – приймає 1,05; 3,5 – приймає 1,1. Закономірність така: на кожні зростаючі 0,5 метрів Ви збільшуєте K7 на 0,05.
Ті, хто не підійдуть з відповідальністю до розрахунку радіатора опалення, отримають найточніший показник. І прорахованаа кількість секцій найефективніше обігріватиме приміщення.
Давайте перевіримо ту ж кімнату в 16 кв.м у багатоповерхівці на середньому поверсі з тими ж сталевими радіаторами:
16 кв.м х 100 х 1,0 х 1,27 х 0,9 х 1,3 х 1,1 х 0,8 х 1,01: 150 = 14 секцій
Якщо Вам важко провести обчислення самостійно, то рекомендуємо звернутися до інженерів Технопропозиції. Наші фахівці підберуть вам необхідну кількість секцій радіаторів опалення, враховуючи вихідну інформацію та всі можливі тепловтрати.
- Коментарі