Труби для систем опалення: поради при виборі
Час на прочитання статті - 5 хв 40 сек.
1. Труби для систем опалення: як не помилитися з вибором
2. Металеві труби для систем опалення
3. Пластикові труби для систем опалення
4. Як правильно підібрати оптимальний діаметр для трубиЯкір: #one
Труби для систем опалення: як не помилитися з вибором
Для монтажу опалювальної системи можна використовувати різні види труб, які у великому видовому і ціновому асортименті представлені на ринку. Але з огляду на те, що дана категорія товару має тривалий термін експлуатації та прихований монтаж – важливо не допустити помилок з вибором. У цій статті розповімо які види труб бувають і де їх рекомендовано застосовувати.
Насамперед труби опалення повинні відповідати наступним технічним вимогам: забезпечувати герметичність системи, мати достатню міцність протягом усього терміну експлуатації та не бути джерелом появи різних шумів під час функціонування системи
Також у багатьох випадках потрібно звертати увагу і на зовнішній вигляд труб, так як нерідко вони монтуються зовнішнім способом і можуть негативно вплинути на естетичне сприйняття інтер'єру.
Вибираючи труби для опалення, не обійтися і без урахування:
-
типу системи: зовнішня чи внутрішня, примусова або самопливна, централізована або автономна;
-
максимальної температури теплоносія;
-
тиску в системі;
-
особливостей монтажу системи, з урахуванням складності її конфігурації, а також можливістю, при необхідності, мати доступ до її окремих дільниць для проведення поточного або аварійного ремонту;
-
необхідності утеплення окремих ділянок, прокладених на вулиці або, наприклад, в підвалі.
Також слід звертати увагу і на експлуатаційні та технічні характеристики самого матеріалу, з якого виготовлені труби і рекомендації виробників по їх установці і застосуванню.
У сучасних реаліях для монтажу системи опалення можуть використовуватися труби:
-
металеві (з чорного металу, нержавійки, міді)Якір: #two;
Кожен вид виробів має, як водиться, свої переваги та недоліки, але детально про це буде сказано нижче.
Металеві труби для опалення
Цю групу формують вироби з різних видів металу. Кожен вид металевих труб має свої переваги, але загальними для всіх є: висока теплопровідність, довговічність, стійкість до гідроудару і здатність витримувати критично високий тиск в системі протягом тривалого (до 4-5 годин) часу, стійкість до високих температур і мінімальне лінійне розширення матеріалу.
У тих випадках, коли стоїть питання про те, які труби краще використовувати для опалення квартири, то, перш за все, потрібно звернути увагу на вироби з металу, максимально адаптовані для експлуатації в централізованих системах, для яких рівень тиску, що перевищує 7-9 атмосфер, є нормою.
Сталеві труби для опалення
Вироби з чорного, оцинкованого або нержавіючого металу мають подібні один з одним характеристики. Відмінність між ними становить лише схильність до корозії, найбільш вразливими до якої є труби з чорної сталі.
Оцинковані і особливо нержавіючі труби практично не мають даної проблеми. Але загально відомо що за беззаперечні переваги та якість доведеться платити. Тому і вартість нержавіючої труби є значно вищою.
Всі сталеві труби відрізняються:
- досить великою вагою;
- жорсткістю, що дозволяє використовувати мінімум кріплень;
- за рахунок більшої, ніж у сучасних та інноваційних матеріалів, товщини стінок, зовнішній діаметр таких труб більше;
- для монтажу потрібне використання зварювального апарату і/або нарізування великої кількості різьбових з'єднань;
- схильністю до замулювання і утворення на стінках сольових відкладень, що обертається з плином часу, зменшенням просвіту труб;
- необхідністю регулярного обслуговування в вигляді фарбування зовнішньої поверхні;
- невисока стійкість до агресивних середовищ, наприклад, до антиморозних складів, нерідко додається до основного теплоносія в якості профілактики замерзання.
Найбільш затребувані сталеві труби в системах з природною циркуляцією теплоносія, так як дозволяють виконання монтажних робіт з дотриманням необхідного ухилу.
Але прокладка системи зі складною конфігурацією, якщо і не представляє технічної проблеми, то призводить до подорожчання робіт.
Останнім часом труби з нержавійки стали популярними під час проведення водопроводів і укладанні теплої підлоги. Це стало можливим завдяки тому, що матеріал відмінно гнеться і має чудові показники теплопровідності. Недоліком нержавійки називають її ціну. Однак завдяки простоті і швидкості монтажу, а також довговічності матеріалу, такі витрати можна вважати виправданими. Єдине, на що користувач повинен звертати увагу - це стан кілець ущільнювачів. В середньому термін їх служби - не більше 30 років. Тому періодично радять перевіряти їх стан.
Труби з міді
Завжди мідні труби для опалення та фітинги вважалися найнадійнішими та найкращими матеріалами для монтажу систем опалення. Але через високу вартість, використовують їх рідко і в основному в приватному житловому будівництві, хоч вони і володіють високими експлуатаційними характеристиками.
Фітинги мають більш широке поширення, тому що повністю відповідають вимогам, що пред'являються до такого виду виробів, і застосовуються при монтажі систем опалення з використанням інших видів труб.
Мідні труби, за своїми характеристиками, мають схожість зі сталевими, але і відрізняються від них:
-
більш тривалим терміном експлуатації, що досягає вікового рубежу;
-
відсутністю корозії і замулювання, завдяки гладкій і непористій структурі внутрішньої поверхні;
-
легшим і варіативним монтажем, через більшу гнучкість при нагріванні труби;
-
мають привабливий вигляд, не потребують фарбування, але допускається обробка лаковими складами або фарбами.
Відрізняються мідні труби від сталевих виробів і більш високою теплопровідністю. Тому прокладка труб опалення в приватному будинку через неопалювані приміщення тягне за собою великі тепловтрати. Тому в таких випадках без ефективної теплоізоляції труб не обійтися.
Також слід враховувати, що неприпустимо використання в одній системі мідних труб і алюмінієвих радіаторів, через небезпеку електролізу, так як між цими двома металами за допомогою теплоносія відбувається хімічна реакція. Через цю ж причину, не рекомендується використання мідних виробів і в централізованих системах опалення.
Якір: #three
Вибравши мідні труби, потрібно враховувати, що монтаж в цьому випадку повинен виконуватися виключно фахівцями.
Пластикові труби для систем опалення.
З'явившись на ринку, пластикові труби швидко завоювали популярність, перш за все за рахунок оптимальної ціни, високих експлуатаційних характеристик і досить простого способу монтажу, впоратися з яким може навіть майстер-новачок.
Найбільш поширеними є поліпропіленові вироби, хоча останнім часом зростає інтерес і до PEX-труб зі зшитого поліетилену.
Одним з важливих чинників, що визначив популярність пластикових труб в системі опалення є і можливість з монтування в гіпсокартонних та інших конструктивних елементах, а також маскування їх під декоративне облицювання. Цей факт значно розширює дизайнерські можливості при проектуванні інтер'єру приміщення.
Як вибрати поліпропіленові труби для опалення?
Для систем опалення використовуються виключно поліпропіленові труби з армуванням з алюмінію або скловолокна. Це необхідно через те, що вироби з поліпропілену мають низьку стійкість до нагрівання, в результаті якого вони деформуються, провисають і навіть можуть вирвати кріплення, під впливом ваги.
Більш переважні для систем опалення поліпропіленові труби армовані скловолокном, так як в цьому випадку всі шари представляють собою єдиний моноліт, що забезпечує кращу схоронність під час експлуатації.
Армування алюмінієвою фольгою проводиться двома способами: зовнішнім і внутрішнім (між шарами поліпропілену). Надійність цих виробів багато в чому залежить від якості склеювання шарів і товщини алюмінію, але нерідко трапляється процес розшаровування труби, що, відповідно, значно знижує її міцність.
Серед основних характеристик поліпропіленових труб слід звернути увагу на те, що такі вироби:
-
вважаються самим бюджетним варіантом труб для влаштування автономної системи опалення в приватному будинку, так як ціна за метр є найнижчою серед аналогічних матеріалів;
-
мають невелику вагу і презентабельний вигляд;
-
відносно великий термін експлуатації, що досягає 25-30 років;
-
не схильні до засмічення мулистими відкладеннями;
-
витримують критично низькі температури, що дозволяє рекомендувати їх для пристрою системи опалення в заміських будинках з періодичним режимом експлуатації в зимовий час;
-
незважаючи на те що матеріал не гнеться, через малу жорсткість, характерним для нього є провисання, що приводить навіть до виходу з ладу окремих ділянок системи;
-
монтаж кутових з'єднань виконується виключно з використанням фітингів, так як зігнути поліпропіленову трубу не вийде, решта з'єднань здійснюється зварюванням;
-
низька термостійкість матеріалу, обмежена 90-95 °C, а рекомендована робоча межа становить максимум 70 °C. Але для автономних систем з можливістю регулювання температури теплоносія – це не є проблемою;
-
відсутність можливості проведення ремонту: при виході з ладу окремої ділянки, потрібна повна заміна труби від фітинга до фітинга.
Крім того, обов'язково слід звернути увагу і на стійкість поліпропіленових труб перед агресивними середовищами і їх високу міцність.
Проте, як вже було сказано, поліпропіленові вироби в системі опалення схильні до лінійного розширення, величина якого на 1 м довжини становить 4-5 мм, тому в період їх експлуатації їм необхідні компенсатори.
При монтажі опалювальної системи з використанням поліпропіленових виробів компенсатори дозволяють збільшити термін служби і можуть встановлюватися як на вертикальні, так і горизонтальні ділянки.
Як правило, їх монтують між двома нерухомими опорами на рівних ділянках або у вигляді кутових елементів на згинах. За нормами, компенсатори для поліпропіленових труб опалення повинні встановлюватися на всіх ділянках системи, довжина яких перевищує 5 м, але в автономних системах іноді їх монтують на відрізках від 8-10 м.
Компенсатори представляють собою з'єднувальний елемент у вигляді, наприклад, загорнутої петлі і служать для вирівнювання лінійного розширення труб під час підвищення температури теплоносія в системі.
Вибір конкретного виду залежить як від особливостей системи, так і від місця його монтажу. І обов'язково, вибираючи компенсатор, слід звертати увагу на його діаметр, який повинен відповідати діаметру труби.
PEX-труби із зшитого поліетилену для системи опалення
Цей вид труб для системи опалення хоч і є досить новим на ринку, вже показав свою ефективність.
Монтуються досить легко, за допомогою фітингів, які з'єднують між собою труби. Попередньо на їх кінці надягають гільзи і кільця, що дуже зручно, коли, необхідно не збільшуючи діаметр труб для опалення з примусовою циркуляцією, скорегувати до потрібного розміру місця з'єднань.
Рекомендовані тільки для внутрішніх систем опалення, так як не володіють стійкістю до ультрафіолетового випромінювання.
-
виготовляються з матеріалу з високою щільністю, що дозволяє їм витримувати значні перепади тиску та температур;
-
довговічні – термін служби перевищує 50 років;
-
вироби не схильні до замулювання і, звичайно, корозії;
-
мають невелику вагу;
-
не схильні до значного лінійного розширення в результаті впливу високих температур.
На відміну від пластикових труб, реалізуються в бухтах, тому перед виконанням монтажних робіт їх слід вирівняти способом нагріву.
При цьому потрібно звернути увагу на одну особливість, а саме на «ефект пам'яті», що дозволяє зберігати виробу ту форму при охолодженні, яку йому надали. Це значно спрощує монтаж системи опалення, так як всі кутові з'єднання можуть виконуватися шляхом згину.
Подібно поліпропіленовим трубам, зшитий поліетилен також відрізняється більш високою термостійкістю. Робоча температура матеріалу знаходиться в межах 90 °C, а гранична становить 100 °C.
Металопластикові труби для опалення
У цьому виді труб вдало поєднані позитивні якості як пластика, так і металу, і, не дивно, що вони стали лідерами ринку. Представляють собою багатошаровий виріб з металу (найчастіше алюмінію, товщиною від 1 до 3 мм) і пластика.
І незважаючи на той факт, що за ціною, металопластикові труби є недешевими, їх застосування виправдане, перш за все тим, що при виконанні монтажних робіт практично не залишається надлишків, так як продукція реалізується в бухтах, дозволяючи вже за місцем виготовляти відрізки необхідної довжини.
Внутрішній шар металопластикової труби виключає процес замулювання або випадання осаду. А так як метал розташований між шарами пластику, то відсутній його контакт з теплоносієм і повітрям, що дозволяє не замислюватися про корозію.
Іншим беззаперечним плюсом є досить простий монтаж, що не вимагає використання зварювального апарату, так як всі з'єднання виконуються за допомогою фітингів.
З негативних якостей потрібно відзначити нездатність переносити низькі температури, тому не рекомендовані для застосування в будинках, які використовуються сезонно або час від часу: в холодну пору року система повинна обов'язково працювати. Саме з цієї причини їх не можна прокладати на вулиці або в неопалюваних підвалах.Якір: #four
Якір: #four
Як розрахувати потрібний діаметр труби?
Визначившись з матеріалом, з якого виготовлені труби, залишається підібрати правильний діаметр. Для цього враховують площу приміщення і швидкість переміщення теплоносія всередині контуру.
Труби занадто великого діаметра виявляться малоефективними, тому що швидкість руху теплоносія в них буде незначною, а значить приміщення не зможе досить прогрітися.
Чи не підійде і труба занадто маленького діаметру, так як рух води в ній супроводжується підвищеним рівнем шуму, а період експлуатації системи буде скорочено.
Оптимальний діаметр розраховується виходячи з теплової потужності.
Наприклад, при висоті стелі в кімнаті на рівні 3 метрів на кожен квадратний метр площі для обігріву потрібно 100 Вт енергії. Додатково додається запас 20%. Отримане значення порівнюють з таблицею, в якій визначається оптимальний діаметр труби.
До вибору труб для монтажу системи опалення необхідно підійти максимально відповідально. Це пов'язано з тим, що навіть невелика помилка може потягнути за собою повний демонтаж і нову укладку системи.
Теплоцентр - це та компанія, яка бере на себе повну відповідальність за проєктування систем опалення, підбір обладнання та їх монтаж. ви будете впевнені в енергоефективності такої системи.
Товари
- Коментарі