Системи опалення: як обрати для приватного будинку
Час на прочитання статті 6 хв 29 сек.
Головними критеріями вибору будуть максимальна тепловіддача за мінімальних витрат, безпека та зручність.
У статті розповімо про існуючі системи опалення, розберемо плюси та мінуси кожного виду та, сподіваємось, допоможемо вам вибрати найкраще опалення для приватного будинку.
- Як влаштовано систему опалення в будинку.
- Види опалення для дому.
- .Який вид опалення краще для приватного будинку?
Як виглядає центральне опалення, уявляють усі, а ось про автономну систему опалення для приватного будинку знають мало хто. Існують різні способи забезпечити свій будинок теплом, але будова систем схожа.
По-перше, у кожній із них є генератор тепла ( у більшості випадків це котел) - закрита металева ємкість, в якій теплоносій нагрівається до певної температури і подається до труб.
По-друге, кожна з систем включає систему труб, якими теплоносій циркулює і передається до опалювальних приладів: радіаторів, конвекторів, теплої підлоги та інших.
Винятком може бути опалення за допомогою електрики: замість установки повноцінної системи з трубами власник, наприклад, воліє купити кілька обігрівачів та обладнати теплу підлогу, що працює безпосередньо від електроенергії.
Види опалення для дому
Найбільш поширеним видом опалення у приватному будинку є водяне . Нагріта до 40-95 ° C вода або антифриз циркулюють у замкнутому контурі, розведеному в різні кінці будинку. Рідина, що поступила в батареї, повільно остигає, віддаючи тепло, після чого насоси циркуляції подають рідину назад в котел. Для контролю тиску в закритих системах водяного опалення застосовується розширювальний бак, куди надходить надлишок рідини, що збільшилася обсягом при нагріванні.
Схеми систем водяного опалення мають на увазі використання трьох варіантів розведення труб: однотрубна, двухтрубна та колекторна.
Однотрубна розводка – проста: тут нагріта вода від котла йде послідовно від однієї батареї до іншої. Тому остання батарея в ланцюзі буде холодніша, ніж перша. Зазвичай така система широко поширена в багатоквартирних будинках. Така система досить складна в управлінні, адже без спеціальних прийомів тут просто не перекрити доступ теплоносія в один з радіаторів, так як буде перекрито доступ і до всіх інших.
Двотрубна розводка передбачає такий принцип роботи водяного опалення, при якому температурний режим в приміщенні регулюється простіше. До кожного опалювального приладу в даному випадку підводиться дві трубки – з гарячою і холодною водою. Так, труби також здатні розлучатися і звездообразно – до батареї підводиться труба з гарячою водою, а йде з холодною. При цьому температура кожної батареї однакова.
Також існує і колекторна або променева розводка. В даному випадку від колектора до кожного приладу опалення підводиться дві трубки – пряма і зворотна. Колектор являє собою пристрій, що збирає воду. Завдяки універсальності колекторних систем принцип роботи системи водяного опалення може бути з прихованою проводкою труб. Така схема дозволяє виробляти регулювання системи і монтаж спеціальних електричних моторів, які підтримують заданий температурний режим в приміщеннях.
Практика показує, що часто застосовується установка двох одноконтурних систем: одна з них опалює приміщення, а друга – нагріває воду. При цьому, якщо на вулиці літо, то можна користуватися тільки однією системою,
Переваги водяного опалення у приватному будинку:
- простота та надійність за рахунок малого числа елементів;
- тривалий термін служби сталевих теплопроводів – до 25 років.
Недоліки :
- чищення та догляд за радіаторами, вимоги до складу теплоносія;
- ймовірність замерзання рідини та пошкодження трубопроводу у морози, якщо система перестане працювати.
Для водяного опалення можуть бути використані різноманітні труби:
Сталеві труби – схильні до корозії. Оцинковані сталеві і нержавіючі – не володіють таким недоліком, а при їх установці краще застосовувати з’єднання.
Мідні. Такі труби є надійними, вони виносять дуже високі температурні режими, високий тиск. З’єднуються мідні труби високотемпературної пайкою серебросодержащим припоєм. Вони можуть бути добре приховані в стінах вашого будинку. Зауважимо, що мідні труби – найдорожчі, використовуються вони, в основному, в будівництві ексклюзивних об’єктів.
Полімерні (металопластик, поліетилен, поліпропілен, армовані алюмінієм труби). Такі труби досить зручні при установці.
Металопластикові – міцні і стійкі до процесу корозії, вони не дозволяють відкладатися осадку на поверхні всередині. Монтуються вони за допомогою пресових або різьбових з’єднань без зварювання. Але у таких труб великий коефіцієнт розширення тепла. Тому, якщо довго була тільки гаряча вода, після чого пішла холодна, то такі труби можуть дати текти. Тому при тимчасове припинення роботи котла в зимову пору і розморожуванні систем опалення настане пошкодження.
Вибір матеріалу труб, які будуть використовувати певні водні системи опалення, повинен неодмінно бути узгоджений з проектувальниками з урахуванням таких факторів, як ймовірність альтернативного або аварійного опалення будівлі, переваги і фінансові можливості
Парове опалення за принципом подібне до водяного, але в теплопроводах циркулює не рідина, а гаряча пара. Поступивши в радіатори, він конденсується і забирається насосом у котел.
Основною перевагою парового опалення в приватному будинку є швидке нагрівання: тепловіддача пари при конденсації вище, ніж у води при охолодженні.
Але є й недоліки:
-
нагрівання радіаторів до 130 ° C, а значить, ризик обпектися (проте цей недолік можна усунути, встановивши спеціальні сітки);
-
трудомісткий монтаж;
-
шум при заповненні контурів парою;
-
відсутність можливості плавно регулювати температуру.
Переваги повітряного опалення в приватному будинку:
- доступність теплоносія та швидке нагрівання;
- безпека - немає ризику обпектися про радіатори, виключено протікання труб;
- можливість створити ізольовану вентиляцію в будинку (якщо, наприклад, мешканці страждають на захворювання легень або в районі повітря сильно забруднене).
Недоліками даної системи є:
- висока вартість установки, складне проектування та монтаж.
- повітряне опалення розраховують при проєктуванніі будинку, щоб закласти простір для повітроводів та нагрівача, інакше доводиться проводити об'ємні будівельні роботи та «перекроювати» будинок;
- шум та протяги, пересушене повітря.

Пічне опалення підходить для літніх дач та котеджів і найчастіше служить для додаткового обігріву. Печі та каміни топляться пелетами (паливними гранулами з продуктів деревообробки), дровами, деревними відходами та вугіллям.
Перевагами даного типу опалення – простота, універсальність та можливість використовувати піч для приготування їжі.
Недоліками системи є необхідність чистити котел від продуктів горіння і видаляти сажу з труб. Небезпечно також, що при неправильному встановленні печі може виникнути задимлення.
Який вид опалення краще для приватного будинку?
Однозначної відповіді на це питання немає, оскільки він залежить від ряду факторів. Найбільш оптимальний варіант можуть підібрати професіонали компанії Технопропозиція, які досконально знають, як влаштована система опалення в приватному будинку і враховують всі нюанси:
- Для установки твердопаливного котла, необхідний монтаж котельні - окремого приміщення, де буде розташовуватися агрегат, а також облаштування місця для зберігання паливних матеріалів.
- Щоб використовувати газовий котел, крім підключення до магістралі, потрібно зробити відповідний проект і отримати дозвільну документацію, тоді як установка електрокотла в приватному будинку проходить без цього.
- В одному будинку питання теплопостачання вирішує правильна установка радіаторів опалення, а в іншому - потрібно облаштовувати підігрів підлоги для досягнення комфортного мікроклімату.
Індивідуальний підхід у виборі опалювальної системи - це не маркетинговий хід, а єдино правильний спосіб.
Товари
- Коментарі