Проблема прісної води у світі та способи її вирішення
Прісна вода складає лише 2,5% від загального обсягу води, який існує на нашій планеті
Час на прочитання статті - 3 хв 47 сек
У цій статті ми якраззвернемо увагу на такі питання:
1. Нестача прісної води
2. Вирішення проблеми дефіциту прісної води
Прісна вода складає лише 2,5% від загального обсягу води, який існує на нашій планеті. Більше половини обсягу прісної води представлено у вигляді льодовиків та снігових шапок гір. Тобто, людина може використовувати лише 1% усіх прісноводних ресурсів планети, що насправді дуже мало. Ця кількість води за обсягом дорівнює 5 озерам Байкал для всієї планети.
Кожен день у світі людство споживає 10 млрд тонн води і лише 80% використаної води в світі потрапляє назад в навколишнє середовище.
Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (WHO), біля 2,6 мільярдів людей – а це половина населення всіх країн, що розвиваються, – відчувають нестачу навіть простих «налагоджених» вбиралень, а 1,1 мільярд людей не мають доступу до будь-якого виду налагодженого джерела питної води.
Вчені припускають, що через 30 років кількість води, придатної для пиття ще зменшиться в два рази, оскільки її споживання є більшим за відновлення. При цьому, людство часто марно витрачає й забруднює воду, не замислюючись про наслідки.
Цікаво хто ж має найбільші запаси прісної води в світі? Відповідаємо - Бразилія, Росія, США, Канада, Китай, Колумбія, Індонезія, Перу та ін.
А хто ж ті країни з найбільшим споживанням води на 1 людину (в м3 на рік)? Ті самі? Ні - це Нова Зеландія – 2,16 тисяч, США – 1,58 тисяч, Естонія – 1,33 тисяча, Канада – 1 тисяча, Греція – 0,88 тисяч
Щонайбільше свіжої води (48 % загального споживання) споживає промисловість, 40 % води йде на потреби сільського господарства, 12 % припадає на житлово-комунальне господарство міст та інших населених пунктів.
В Україні ми схильні думати, що брак питної води — проблема інших, далеких країн. Але це не так.
Достатньо подивитися на мапу світу, розроблену експертами WWF на онлайн-ресурсі Water Risk Filter, яка показує ризики пов’язані із прісною водою.
У порівнянні з центральною або північною Європою, частина території України має інтенсивне забарвлення — це говорить про підвищений ризик різноманітних проблем пов’язаних з нестачею прісної води. Саме тому й компаніям й пересічним громадянам вкрай необхідно щодня уважно слідкувати за її використанням.
2. Вирішення проблеми дефіциту прісної води
Експерти стверджують, що якби всі водойми з прісною водою були розділені на планеті рівномірно, то запасів питної води вистачило б на всіх людей. Однак ці водойми розміщені нерівномірно, і в світі існує така глобальна проблема, як дефіцит питної води. Проблеми з постачанням питної води є в Австралії і в Азії (Східній, Середньій, Північній), на північному сході Мексики, в Чилі, Аргентині, а також практично по всій території Африки. Всього нестача води існує в 80 державах світу
.
До 2040 року глобальний попит на воду може збільшитися більш ніж на 50 відсотків, тоді як попит на енергетичні ресурси - більш ніж на 25 відсотків. Організація об'єднаних націй закликає до "грамотного використання" води, що дозволить боротися з повенями і посухою, а також збільшити доступ до води для більшого числа людей, знизити рівень її забруднення,
Як покращити ситуацію?
- Використовуйте менше води у повсякденному житті та зменшіть свій обсяг використовуваної води, купуючи менше товарів.
- Регулярно перевіряйте крани в своєму будинку. Один кран, що протікає, призводить до втрат 75 літрів води на день. Загалом це 2 250 л на місяць, або 20 ванн.
- Вимикайте кран, поки чистите зуби. Таким чином можна зберегти 6-14 л в день. Те ж саме стосується прийому душу - коли намилюєтесь, можна закрити кран.
- Приймайте душ замість ванни. Швидкий душ використовує значно менше води, ніж ванна.
- Їжте менше м'яса. Для виробництва 1 кг яловичини потрібно 15 000 л води. Кіло курятини вимагає 3 900 л.
- Використовуйте безпечні миючі засоби. Фосфатні миючі засоби, викликають цвітіння води в наших водоймах, що призводить до загибелі водної рослинності і тварин.
- Не використовуйте туалет, як сміттєвий бачок. Кожне змивання води в туалеті витрачає 3-6 л. води. Залишки їжі, косметики та іншого побутового сміття треба викидати в сміттєвий бак.
- Не купуйте зайвого. На виробництво кожного товару витрачається значна кількість води. Те ж стосується і продуктів харчування — не купуйте зайвого і намагайтесь доїдати їжу в своїй тарілці.
- Збирайте дощову воду, щоб використовувати її для поливу саду і городу.
- Не кидайте сміття у річку чи озеро.
Ці прості, на перший погляд, поради можуть значно скоротити наше споживання прісної води і допомогти зберегти наші прісноводні ресурси для нащадків. Долучайтесь!
Близько 95% всієї води, яка надходить у більшість помешкань, повертається в каналізацію після одноразового використання. Системним рішенням для оптимізації такого нераціонального використання є таке проектування кухонь та ванних кімнат, щоби вони перехоплювали воду для різних цілей. Наприклад, вода, яка протікає через раковину або душ може використовуватися для туалету.
Різні компанії недавно почали впроваджувати ідеї економного використання на практиці, але назагал більшість інфраструктур не роблять нічого, що нагадувало б схеми повторного використання. Найуспішнішими в питаннях економіїта раціонального використаннч ресурсу є німецькі компанії Grohe та Geberit.
Водозберігаючі системи змиву, питна вода прямо із змішувача, інфрачервоні змішувачі та регулятори витрати води - і це далеко не всі ноу-хау, які вигадали інженери цих компаній. Пізніше Вам розповімо про ці технології.
Другий спосіб –вдосконалювати технології очищення та переробки води, що дозволить її економити. Також можливо солону воду переробляти в прісну, що є найбільш перспективним способом вирішення проблеми дефіциту води.
Якщо весь час працювати на розвиток технологій, то вже найближчим часом можна буде вирішити проблему дефіциту прісної води.
Давайте вчитися споживати свідомо. Недарма основними принципами роботи Теплоцентру є саме енергоефетивність та екологічність. Давайте споживати свідомо і берегти вичерпний природний ресурс.
Товари
- Коментарі