Фреон в роботі кондиціонера
Час на прочитання статты 4 хв 12 сек
Ключовим компонентом у системі кондиціонера є хімічна речовина, завдяки якій взагалі можливе охолодження. Ця речовина називається фреон.
В цій статті ви дізнаєтесь про наступне
1. Що таке фреон і яка його функція в роблті кондиціонеру?
2. Які фреони використовують сучасні виробники?
3. Як зрозуміти, що пора дозаправити кондиціонер фреоном?
Отже, фреон відповідає за перенесення тепла з внутрішньої частини спліт-системи до зовнішньої. За своїм агрегатним станом фреон може перебувати в газоподібному або рідкому стані, не має кольору та запаху.
Фреон був синтезований компанією General Motors майже сто років тому і на момент свого відкриття розглядався тільки з позитивного боку, але вже через деякий час у нього з'явилася маса критиків, які вказували на негативний вплив для озонового шару атмосфери.
Так чи інакше, без фреону людство ніколи не отримало б системи кондиціювання. Розвиток фреону всі ці роки не стояло на місці, тому сьогоднішні хімічні склади речовини кардинально відрізняються від перших зразків і навіть тих, які використовувалися 10-15 років тому.
Сучасні фреони мають такі характеристики:
-
Висока пожежна безпека. Фреон не горить у повітрі і не спалахує від прямого контакту з відкритим вогнем.
-
Хімічна толерантність. Речовина не взаємодіє з кислотою та лугом.
-
Відсутність кольору, запаху у будь-якому агрегатному стані.
Які фреони використовуються у кондиціонерах?
Фахівці налічують більше п’ятдесяти видів фреонів з індивідуальними властивостями та призначенням. У системах кондиціонування використовуються лише деякі з них:
Фреон R22 - це найпоширеніший донедавна тип холодоагенту, від використання якого масово починають відмовлятися. Причиною відмови є те, що в ході його використання було виявлено виділення низки хімічних елементів при сильному нагріванні (до 250 градусів). На даний момент серед виробників кліматичного обладнання практично не залишилося тих, хто випускає кондиціонери з таким типом холодоагенту.. Переваги – низька вартість та універсальність. Недолік – шкода навколишньому середовищу при випаровуванні.
Фреон R410A є двокомпонентним та не містить хлор, тож значно більш екологічний. Зараз це найпопулярніша і затребувана марка фреону. Для нього характерне плавне випаровування у разі неполадки контуру, без особливо негативного впливу на людину або довкілля.
На відміну від R-407C, фреон R-410А є умовно ізотропним. При виявлених витоках фреону, тиск в системі можна відновити простою дозаправкою. Це безсумнівна перевага даного холодоагенту.
Є у нього і певні недоліки - він не розчиняється у воді, і для його розведення буде потрібне спеціальне поліефірне масло, яке саме по собі відмінно поглинає вологу, що обмежує зберігання і транспортування підготовленої суміші.
Крім того, кондиціонери, розраховані на заправку R-410А, дорожчі, через необхідність підтримування значного тиску в холодильному контурі. А це вже вимагає особливої якості виготовлення компресорної установки і самого контуру.
Фреон R404а - один з найбезпечніших і стабільних фреонів. Він здатен зберігати високу стабільність складу, навіть якщо стався витік або була проведена перезаправка кондиціонера. Окрім того, він не займається при будь-яких температурах та має мінімальний вплив на озоновий шар.
Фреон R32 менш в’язкий і щільний, через що він менше витрачається, а це значна економія. Знижена щільність підвищує загальну ефективність системи на 5% і на 4% підвищує холодопродуктивність устаткування.
Фреон R507А – двокомпонентний, проте за властивостями майже не відрізняється від однокомпонентного. В процесі заправки R507А може перебувати в стані рідини або газу, що дозволяє проводити дозаправку кондиціонера при виявленні витоків або після проведення ремонтних робіт.
Фреон R600а – це ізобутан, який почали активно використовувати нещодавно. Вдалося знизити споживання речовини, а з ним – безпечну концентрацію та навіть енергоспоживання приладу.
Навіть за такий короткий проміжок часу відколи кондиціонери стали доступні масовому споживачеві, у сфері виробництва фреону відбулися великі зміни. Сучасні марки холодоагенту більш продуктивні, безпечні для природи та людини. Їх розвиток спричинив зміни у підході до виробництва кондиціонерів, які стали більш продуктивними, а їх дренажні та фільтраційні системи міцніші та ефективніші.
Як зрозуміти, що потрібно заправити кондиціонер фреоном?
Як результат слід сказати, що вся робота кондиціонера тримається на фреоні. Тому його своєчасна заміна визначає коректність, якість та довговічність роботи спліт-систем. Перевіряти рівень холодоагенту слід регулярно, особливо напередодні сезону частої експлуатації кондиціонерів.
Самостійно неможливо точно виміряти кількість холодоагенту, яка залишилася в системі. Лише фахівці сервісу прораховують значення, керуючись характеристиками техніки. Для цього потрібні спеціальні знання та обладнання.
Зазвичай до зовнішніх і внутрішніх блоків кондиціонера прикріплюються таблички, на яких відображена необхідна інформація: марка фреону та його стандартна кількість. Зазначеного обсягу вистачає на сам кондиціонер, плюс 3-10 метрів траси. Однак, за точними значеннями необхідно звернутися до технічної документації для конкретної моделі.
Візуально ви можете лише визначити явні ознаки витоку фреону в холодильному контурі системи. Серед них:
-
пошук масляних плям на вентилях, трубках або інших елементах кондиціонера
-
використання мильного розчину, що наноситься на місця передбачуваних витоків
Сервісант може для діагностики використати професійне електронне або ультразвукове устаткування а також виявити витоки за допомогою підвищення тиску в системі (додаванням інертного газу).
У разі виникнення підозри витоку холодоагенту звертайтесь до сервісного центру Теплоцентру.
Рекомендуємо заздалегіль готувати свій кондиціонер до частого використання провести його діагностику і чистку фільтрів для коректної роботи обладнання.
Товари
- Коментарі