Чи є альтернатива газовому опаленню? Коментар експерта
Час на прочитання статті 4 хв 23 сек
Населення України ще з весни почали попереджати про важку зиму, яку слід очікувати в 2023 році. Це питання дуже актуальне, так як ніхто не зможе спрогнозувати, чи буде газ в достатній кількості, яка буде температура в квартирах з централізованим опаленням і чи залишиться на нього фіксована ціна до кінця опалювального сезону.
У цій статті Ви дізнаєтесь про наступне:
1. Що таке альтернативні джерела теплопостачання?
2. Пелетні котли як альтернатива газовому котлу.
3. Вибір теплового насосу для опалення будинку.
4. Сонячні колектори - енергоефективний додаток до системи опалення
5. Камін із водяним контуром - як це працює?
В Україні будинки традиційно опалюють газом, то альтернативним опаленням будемо мати на увазі будь-який опалювальний прилад, який працює не на газу.
Для кого вони можуть бути актуальними?
1. У вас немає можливості підключитися до газової мережі або це коштує надто дорого;
2. Ви хочете зменшити залежність від газу та мати страховку у разі сильних морозів чи перебоїв з його подачею;
3. Для економії на опаленні. Комбінування та правильне керування джерелами тепла скоротить ваші витрати на опалення.
Умовно, альтернативні джерела тепла можна поділити на такі, що працюють як окрема система опалення або такі, що працюють як доповнення до газового опалення і з тих чи інших причин не можуть повністю забезпечити теплом Ваше житло.
Далі перейдемо до розгляду варіантів альтернативних систем опалення, які можна використовувати.
Пелетні котли як альтернатива газовому котлу.
З назви випливає, що в роботі таких котлів беруть участь гранули пресованої деревини (пелети). Пелети виготовляються з деревного сміття та коштують недорого. У більшості моделей камера згоряння доповнена бункером, куди завантажуються гранули, а їх подача здійснюється автоматично. Об'єму такого бункера вистачає на кілька діб. Це найдорожчий твердопаливний котел, проте економічність його роботи досить швидко компенсує понесені витрати.
Проте при виборі та встановленні котлів на твердому паливі врахуйте:
Потрібно постійно контролювати горіння та подачу паливних матеріалів – Вам по суті знадобиться кочегар який буде постійно контролювати роботу котла.
Вартість пелет так само зростає пропорційно до зростання вартості деревини.
Потрібно зробити прорахунок, так як для певних обсягів споживання, опалення пелетами не дешевше за газове.
Потрібне місце для складування. Якщо пелети зберігати неправильно, вони намокнуть та втратять енергетичний потенціал.
Час від часу вам доведеться чистити димар і нутрощі котла від сажі.
Вибір теплового насосу для опалення будинку.
Тепловий насос - один із найбільш економічних способів опалення. Він працює від електромережі та перетворює природну енергію в тепло для обігріву будинку. Залежно від типу, насос може бути єдиним джерелом тепла в будинку та повноцінно забезпечити опалення без газу, або ж працювати на додаток до котла.
Даний агрегат здатен виконувати функції одразу трьох інженерних систем.:
1. опалення;
2. охолодження;
3. гаряче водопостачання (ГВП).
Важливим показником при виборі теплового насоса є СОР - коефіцієнт перетворення електричної енергії на теплову. Відповідно, чим вище СОР, тим швидше система опалення окупить вкладений капітал і економічно вигіднішим буде тепловий насос.
Варіанти опалення на базі теплового насосу:
1. Тепловий насос «повітря-повітря». Зовнішній агрегат нагадує класичний настінний кондиціонер, але при цьому здатний працювати при -20°С. Пристрій має ряд недоліків:
-
при вуличній температурі -20°С насос не здатний ефективно обігріти приміщення (низький показник COP).
-
подача повітря відбувається з верхньої точки, унаслідок чого з'явиться шум. Також, з фізичного погляду, тепле повітря завжди піднімається нагору. Внаслідок чого тепловий насос подаватиме тепле повітря зверху, що призведе до накопичення повітря в області стелі. Це створить дискомфорт для мешканців, оскільки знизу повітря буде однаково прохолодним.
2. Тепловий насос «повітря-вода» - найпоширеніше джерело енергії, як теплоносій якого виступає вода. Агрегат застосовується у будинках, площа яких не перевищує 200 м2, а також будівля повинна мати високий рівень енергоефективності.
Тепловий насос «повітря-вода» є ефективним пристроєм, оскільки здатний перетворити з 1 кВт електричної енергії в 3 кВт тепла. У свою чергу, згодом Ви значно зменшите витрати на використання електрики.
3. Геотермальний тепловий насос - обладнання, яке здатне виконувати функції опалення, охолодження та ГВП, використовує тепло землі, температура якої становить приблизно +12°С. Тому, агрегат є більш стійким у порівнянні з повітряними тепловими насосами. Опалення приватного будинку, застосовуючи геотермальну установку, реалізується у будинках, площа яких становить понад 200 м2.
Але, також, геотермальна установка має недолік, суть якого полягає у витратності реалізації проєкту. Оскільки, потрібно проводити земляні роботи та використовувати занурювальні зонди.
Хоч вартість теплового насоса висока – термін його окупності в межах 10 років, Перш за все, щоб підібрати оптимальний варіант теплового насоса для опалення, необхідно зробити якісний теплотехнічний розрахунок будівлі, який надасть зрозуміти наскільки ефективний будинок.
І тільки після цього, фахівці компанії Технопропозиція зможуть порекомендувати вид теплового насоса, який буде відповідати показникам для вашого будинку, а також зможе ефективно працювати для системи опалення.
Сонячні колектори - енергоефективний додаток до системи опалення
Сонячні колектори- хороший спосіб зменшити витрати газу та доповнити роботу котла.
Повноцінно опалювати будинок за рахунок колекторів не вдасться. До них у пару обов'язково потрібне основне джерело тепла, тому що взимку світловий день коротший і сонячна інтенсивність набагато слабша, ніж влітку.
Колектори ідеально підійдуть для нагрівання води для ГВП влітку, навесні та восени. А взимку їх можна використовувати лише для підтримки опалення.
Камін із водяним контуром - як це працює?
Такий камін це поєднання традиційного каміна та твердопаливного котла: його встановлюють у приміщенні та підключають до загальної системи опалення. Усередині каміна встановлена ємність для дрів.
Типи альтернативних джерел енергії з водою, яка нагрівається під час горіння дров. За рахунок цього ви не тільки грієте повітря в приміщенні, але й підігріваєте воду в системі опалення, яка потім надходить у радіатори, теплу підлогу або бак-накопичувач.
Теоретично, камін із водяним контуром може стати альтернативою газовому опаленню. Але так як у нього немає автоматичної подачі палива і нові дрова потрібно підкидати кожні 2-4 години, сильно на нього не варто розраховувати. Якщо вчасно не підкинути дрова, вогонь згасне і будинок охолоне.
А тому такий камін варто розглядати як доповнення до основного джерела тепла.
Опалення кондиціонером
Кондиціонер - найдоступніше і найпростіше альтернативне джерело опалення будинку. Можна встановити потужний на весь поверх або по одному в кожній кімнаті.
Найоптимальніший варіант використання кондиціонера – пізньої весни чи ранньої осені, коли на вулиці ще не надто холодно і газовий котел можна поки що не запускати.
Важливі моменти:
-
Котел та кондиціонер повинні бути пов'язані між собою для роботи в парі. Тобто, котел повинен бачити, що працює кондиціонер і не включатися до роботи поки що в приміщенні тепло. Тут не обійтись без настінного термостату.
-
Опалення електрикою не дешевше газу. Тому не варто повністю перемикатися на обігрів кондиціонерами.
-
При нульових температурах та морозах працюють лише окремі види кондиціонерів.
Як висновок можна вказати, що опалення без газу можливе. Одні джерела тепла є повноцінною заміною газовому котлу, інші можна використовувати лише на додаток. Коментар стосовно даного питання дає керівник проєктно-кошторисного відділу компанії Технопропозиція- Тарас Скринчук
Сьогодні важливо мати друге (резервне) джерело тепла. По-перше якщо газовий котел вийде з ладу або його потужності стане недостатньо (сильні морози). По-друге в деяких випадках зможете заощаджувати на опаленні. За рахунок різних джерел тепла можна контролювати місячну оплату за спожиті енергоносії.
І, звичайно, важливо пам'ятати, що встановлення інших джерел тепла – не єдиний спосіб економити газ і скоротити залежність від нього. Потрібно працювати над підвищенням загальної енергоефективності будівлі: виявити та усунути всі витоки тепла, раціональніше використовувати тепло та мінімізувати тепловтрати будівлі.
Тому для визначення найефективнішої системи опалення саме для Вашого будинку потрібно зробити грунтовний прорахунок економічної вигоди з врахуванням багатьох чинників. З цим Вам допоможуть інженери Технопропозиції.
Товари
- Коментарі