Автономна каналізація септик
Час на прочитання статті: 3 хв 17 сек
Септик, або автономна система каналізації, є найпростішою очисною спорудою, в яку проходять каналізаційні стоки і поетапно очищаються. Після нього стоки поділяються на механічний осад і воду - вода згодом, пройшовши через фільтраційну систему йде в грунт, а осад, який не розчинився, відкачується асенізаційною машиною.
Середньостатистичний септик найпопулярнішого типу складається із двох або трьох камер. У першу надходять безпосередньо каналізаційні стоки з вашої оселі. Об'єм цієї камери повинен бути достатнім, щоб встигати справлятися з усім, що виробляє ваше домогосподарство. Зазвичай розраховується добовий каналізаційний стік, і об'єм першої камери септика роблять утричі більше — про всяк випадок і щоб упоратися з піковими навантаженнями (генеральне прибирання, приїзд багатьох гостей, свята тощо). У першій камері на дно осідає мул, а вода, що відстоялася і трохи очистилася механічним чином, переходить у другу частину септика. У першій ємності обов'язково має бути дно, неочищені стоки з неї в жодному разі не повинні мати прямої можливості йти в ґрунт.
Як розрахувати обсяг септика
Розміри септика розраховуються виходячи з кількості людей, що проживають у будинку, і обсягів води, яку вони споживають за добу. У середньому дві людини витрачають 0,2 - 0,4 м³ води на добу в залежності від умов проживання, наявності водонагрівачів, посудомийних машин, ванн та іншої сантехніки, що сприяє підвищенню витрати води. Необхідно врахувати та регулярність проживання. Якщо йдеться про дачу, де сім'я відпочиває лише влітку, немає сенсу витрачатися на придбання великого септика.
Органічне сміття, що осідає на дно першого відсіку септика, кілька днів розкладається під впливом анаеробних бактерій. Цей осад періодично слід видаляти. Ефективність очищення в першій камері септика становить приблизно 60%, тому воду, яка звідси йде, потрібно дочищати.
Повторне очищення стоків відбувається в другій камері септика (якщо вона взагалі є, адже цей ступінь може бути пропущений). Тут відбувається повторне розкладання нечистот під впливом бактерій. Іноді промислові септики комплектуються ще й хімічним елементом очищення – для цього у відсік закладаються спеціальні гранули з реагентами, які розкладають деякі хімічні речовини-забруднювачі – як органічні, так і неорганічні.
І, нарешті, 3 етап - це процес ґрунтового доочищення стоків - волога потрапляє у фільтраційний пристрій. Вода, що відстоялася і очистилася від механічного мулу, надходить сюди, відфільтровується через щебінь, гравій і пісок — і йде в грунт.
Основні види септиків
Залежно від пристрою та принципу роботи, септики діляться на три основні типи.
Накопичувальний септик - це, умовно кажучи, величезна ємність, що виконує функцію вигрібної ями - однокамерний резервуар, в якому накопичуються відходи, а в міру заповнення бака нечистоти відкачуються (за участю асенізаційної машини). Об'єм такої ємності може бути від 1 до 4 кубометрів, залежно від вашої потреби та інтенсивності продукування стоків. Накопичувальні септики вибираються, якщо не вдається облаштувати систему подальшої фільтрації (таке трапляється, наприклад, коли грунтові води підходять дуже високо до поверхні землі або якщо будинок знаходиться в санітарній зоні, або за 100 метрів від річки або озера) або якщо ви використовуєте будинок тільки у вихідні або влітку, живучи на дачі.
Це один із найгірших варіантів вирішення каналізаційної проблеми, оскільки при цьому ви ризикуєте все життя залежати від графіку роботи асенізатора.
Відстійники з ґрунтовою системою доочищення - саме той вид септика, який в загальних рисах описаний в першій частині статті. Він складається з двох або трьох секцій та пристрою для додаткової ґрунтової фільтрації стічних вод. У накопичувальній ємності каналізаційні стоки відстоюються та розкладаються під дією анаеробних бактерій. Переходячи з ємності в ємність, стоки проходять кілька щаблів природної сепарації, але максимальна ступінь очищення таких стоків невелика. Для цього і потрібні системи ґрунтового доочищення - тільки після цього вода може йти в ґрунт.
Септики з біологічним очищенням, по суті є повноцінною станцією глибокої очистки стоків за допомогою життєдіяльності анаеробних і аеробних бактерій. Після них воду спокійно можна подавати до накопичувального резервуару для технічних потреб. Це єдиний герметичний блок, посилений ребрами жорсткості та розділений на камери. Тут поєднуються кілька методів очищення — механічний, біологічний, а найчастіше ще й хімічний, тому після цього вода очищена на 90 відсотків мінімум. Тому такі септики - єдині, з яких воду можна буде зливати у водойму. Жодної додаткової фільтрації після них не потрібно. Недоліки мають і таку систему: насамперед — це вартість, а ще й сильна енергозалежність. Адже щоб аеробні мікроорганізми могли жити й працювати, відсік із ними потрібно постачати киснем — отже, повинен постійно працювати аератор. А ще в додаток - система насосів і отримаємо досить складний технічний пристрій. Зате це найчистіший і найекологічніший спосіб позбавлення від каналізаційних стоків.
Поради щодо вибору і експлуатації септиків
Як і будь-яка каналізаційна система, септик вимагатиме бережного обслуговування. Регулярно потрібно видаляти твердий шар каналізаційних відходів, які не розкладаються за допомогою анаеробного бродіння, асенізаційною машиною. В іншому випадку можливе переповнення септика, що призведе до забруднення ґрунту стічними водами. Це не тільки небезпечно для навколишнього середовища, а й вимагатиме дорогого ремонту або повної заміни септика.
Також у процесі експлуатації пристрою необхідно дотримуватися ряду правил:
-
Не застосовуйте для очищення септика луг та кислоти, оскільки вони можуть вплинути на бактерії.
-
Не скидайте в септик велике сміття, що не розкладається, в тому числі, це стосується будівельних відходів і полімерів.
-
Не висаджуйте дерева ближче ніж за 15-20 метрів від пристрою, оскільки коренева система може зруйнувати септик або вплинути на його роботу.
-
Вчасно проводьте обслуговування пристрою та відкачування твердого осаду.
-
Періодично перевіряйте працездатність системи, найкраще якщо огляд виконуватиме спеціаліст.
Якщо ви вже вирішили установити септик, то вам потрібно знати, що на вибір очисної споруди впливають одразу кілька важливих факторів. Щоб покупка септика повністю виправдала очікування, рекомендуємо скористатися цими простими порадами:
-
Як ми вже писали, обовязково необхідно оцінити середній обсяг стічних вод, що утворюються за 24 години.
-
Необхідно врахувати склад ґрунту та рівень пролягання ґрунтових вод на ділянці. Наприклад, якщо рівень грунтових вод розташовується високо, монтаж елементів, що фільтрують, стає важким, в деяких випадках і взагалі неможливим.
-
Перевірте якість електропостачання. При періодичних перебоях мережі енергозалежні системи потребують додаткового обладнання, такого як генератор, стабілізатор і т.д. В іншому випадку конструкція може швидко вийти з ладу.
-
В будь якому випадку всі септики повінні бути встановленими і екплуатуватися у відповідності до стандарту ДБН В.2.5-75:2013. Каналізація зовнішні мережі та споруди.
Якщо у вас залишилися будь-які питання щодо вибору відповідного септика, його видів та особливостей роботи, звертайтесь до проєктного відділу ГК Теплоцентр. Ми дамо докладні відповіді на кожне з них і допоможемо визначитися з вибором моделі, що ідеально підходить саме під ваші умови. Телефонуйте нам за телефоном+380800503424 або замовляйте зворотній дзвінок.
- Коментарі