Маркування поліпропіленової труби
Товарна пропозиція поліпропіленових труб надзвичайно велика. Яку трубу і де використовують - дізнаєтесь в статті. |
Час на прочитання статті - 2 хв 47 сек
З яких матеріалів не робився б трубопровід, на яке навантаження не був би розрахований і яким би не був його функціонал, він повинен бути надійним та довговічним. В наш час поліпропіленові труби стали гідною альтернативою металевим.
У цій статті спробуємо розібратися які труби і де можемо застосовувати:
1. Переваги та сфери застосування поліпропіленової труби.
2. Особливості маркування поліпропіленової труби.
3.Особливості монтажу поліпропіленових труб?
Поліпропілен – продукт полімеризації пропілену, який при досягненні 140оС починає розм'якшуватися, а при 175оС – плавитися.
Найчастіше ПП труби використовують для водопостачання, як холодного, так і гарячого. З приходом армованої модифікації ПП труби також знайшли своє застосування і в опаленні.
У приватних будинках, де тиск не перевищує 3 бар, можна використовувати в опаленні неармовані труби, проте в квартирах армування необхідне. У радянських п'ятиповерхівках із чавунними батареями тиск у системі опалення становить уже 7 Бар. У дев'ятиповерхівках звичайний тиск 5 Бар, але може сягати 10. У новобудовах тиск може підвищуватися до 15 Бар. Такий тиск армована труба може не витримати.
Щодо температури, то поліпропілен може працювати з температурним навантаженням до 95 градусів. Короткочасно може витримати 110 градусів.
До переваг поліпропіленових труб можна віднести такі характеристики:
- Довговічність. Термін служби може сягати 50 років.
- Стійкість до зовнішнього впливу. У тому числі лужне та слабо кисле середовище. Чудово переносить жорстку воду
- Усередині не утворюються поклади бруду чи іржі.
- Низька теплопровідність. Вода не втрачає тепло і сама труба не нагрівається.
- Морозостійкість. Навіть якщо у вашій системі замерзне вода, то труби не тріснуть і після розмерзання знову будуть готові до роботи.
- Шумопоглинання. Всі звуки, які утворюються в трубі, там же залишаються.
- Екологічність. Поліпропілен не виділяє шкідливих для людини речовин під час нагрівання та інших видів впливу.
- Простота монтажу. Пара простих інструментів і паяльник для ПП труб - ось і все, що вам знадобиться.
- Доступність. Невисока ціна вихідного матеріалу робить поліпропіленові труби досить доступним варіантом.
Недолік їх за великим рахунком один - це лінійне розширення під впливом температур. Армування звичайно вирішує проблему, а для неармованих виробів у конструкцію системи закладають спеціальні компенсатори розширення.
Які бувають маркування поліпропіленових труб.
Перш за все, поліпропіленові труби повинні відповідати параметрам вашої інженерної системи. ДСТУ Б В.2.7-144:2007 (EN ISO 15874-2: 2003, MOD) ТРУБИ ДЛЯ МЕРЕЖ ХОЛОДНОГО ТА ГАРЯЧОГО ВОДОПОСТАЧАННЯ ІЗ ПОЛІПРОПІЛЕНУ встановлює класи експлуатації поліпропіленових труб. Класи експлуатації конкретних труб вказуються в їх маркуванні або техдокументації до них. Для кожного класу виробником визначено максимальний робочий тиск, при якому забезпечується 50-річний термін служби труби. Його значення також наводиться у техпаспорті.Незважаючи на те, що всі труби називають поліпропіленовими, поділяють їх ще на кілька видів труби по добавках:
- Поліпропілен PPH (гомопропилен) має такі характеристики:
- висока твердість
- висока теплостійкість (до 95о)
- робоча температура не вище 40о
- низька гнучкість
- крихкість при зниженні температури нижче 5оС.
Так як має високу теплостійкість, такий поліпропілен використовується в приміщеннях для внутрішньої каналізації, для стічних вод з високою температурою і агресивних рідин. Холодного водопостачання.
- Поліпропілен РРВ (блоксополімер)- поєднує в собі пропілен і етилен-пропілен. Має такі характеристики:
- Висока гнучкість за рахунок змісту до 30% етилену
- Висока хімічна стійкість
- Висока міцність труб навіть при знижених температурах до -20о
- Низька твердість
- Низька теплостійкість
Такий вид поліпропіленових труб використовується в будівлях для внутрішньої каналізації, а так само для подачі холодної і гарячої води. Можна використовувати для теплої підлоги.
-
Поліпропілен РРR, РРRC (рандомсополимер), який має такі властивості:
- Висока теплостійкість
- Висока стійкість до тиску
- Висока міцність
Це найпоширеніший вид поліпропіленових труб, який використовується в системах опалення, гарячого та холодного водопостачання, а також сантехніці. В системах опалення на труби впливають температура і тиск проходять по них рідин. З цього температура води при довготривалій експлуатації не повинна перевищувати 95оС.
- PP-RCT - термостабілізований рандом-сополімер ПП (тип 4).
- PPH - блок-сополімер ПП з найвищим вмістом ПЕ.
- PPU - блок-сополімер ПП зі збільшеним вмістом ПЕ.
- PPM - блок-сополімер ПП зі зниженим вмістом ПЕ.
- PPC або PPCP (також PP/CO ) - сополімер ПП (загальне позначення для блок-сополімеру та рандом-сополімеру ПП, останнє маркування PPCP і PP/CO може позначати блок-сополімер).
- PPs – вогнестійкий ПП з антипіреновими добавками.
- HIPP - високоізотактичний гомополімер ПП, що має більшу міцність, ніж звичайний гомополімер.
- PP-X та PP-XMOD – зшитий ПП.
- EPP - спінений ПП.
- EMPP - спінений ПП з каучуковими добавками.
- mPP - ПП з металоценом.
- PP-EPDM, PP/EP та інші - різні суміші ПП (з етиленом, дієном і т.д.).
Крім того, можна зустріти маркування PN. Кодування PN - позначення поліпропілену, цифра – максимально допустимий тиск при експлуатації труб. Наявність синьої або червоної смуги на виробі свідчить, що даний вид труби призначений для подачі холодної або гарячої води відповідно.
- PN10 - витримує тиск до 1 МПа та температуру до +20
- PN16 - витримує тиск до 1,6 МПа та температуру до +60
- PN20 - витримує тиск до 2 МПа та температуру до +95
- PN25 - витримує тиск до 2,5 МПа та температуру до +95

Останнє, чим можуть відрізнятися труби - це колір. Проте на експлуатаційні показники вони мало впливають. Виняток становить чорна труба, які добре пручаються УФ-випромінювання.
Особливості монтажу поліпропіленової труби
При монтажі необхідно враховувати високий коефіцієнт теплового розширення матеріалу поліпропілен. При нагріванні від 30о до 90оматеріал розширюється на 1%.Для зменшення цього коефіцієнта труби для опалення армують за допомогою алюмінієвої фольги або фібри (рубане скловолокно), такий спосіб зменшує розширення в 5 - 6 разів.
Металополімерні труби на основі поліпропілену можуть мати суцільний або перфорований алюмінієвий прошарок. Другий варіант повністю виключає проникнення теплоносій кисню при його дифузії через стінку труби. Це має позитивне значення для систем опалення закритого типу за великої довжини трубної розводки. Алюмінієвий армуючий прошарок може розташовуватися всередині стінки труби або ближче до її зовнішнього краю. У останньому варіанті кінці труб при монтажі необхідно зачищати на глибину їх входження у фітинг. При центральному розташуванні металевого шару цього не потрібно, але зріз труби повинен бути відторцьований спеціальним інструментом з видаленням фольги на глибину 2 мПри армуванні труби скловолокном PPR –FB - PPR використовуються два шару поліпропілену між якими знаходиться скловолокно. Такі труби мають однорідну структуру, що виключає розшарування матеріалу. Труби зі скловолокном відрізняються хорошою міцністю, а також не вимагають процесу калібрування і зачистки при монтажі.
Коефіцієнт теплового розширення склопластикових труб на 6 % поступається аналогічним виробам з алюмінієвим армуванням.
Для того, що б зміна довжини труб не впливало на загальну стійкість системи, опалення поліпропіленовими трубами монтується з витками або п-образними вигинами труби, так званими «компенсаторами», на прямих ділянках.Монтаж поліпропіленових труб здійснюється методом розтрубного зварювання за допомогою спеціального паяльника для поліпропіленових труб. При цьому суміщення труби та фітингу можливе лише після нагрівання та оплавлення зварюваних поверхонь. Якщо трубу ввести в фітинг виходить при холодному стані деталей, з’єднання не виконується. Також труба та фітинг не повинні поєднуватися з холодною насадкою зварювального апарату.
!!!Важливий момент при розтрубному зварюванні трубних з’єднань – недопущення утворення внутрішнього напливу з поліпропілену. Успішно впоратися із цим дозволяють фітинги з розтрубом конічної форми.
Фітинг надівається на трубу без поворотів та вигинів, після чого фіксується на 10-15с. На цьому з'єднання завершено.
І останнє - купуючи поліпропіленові труби та фітинги, слід оцінити якість їх виконання. Ознаками добротності є гладкість зовнішньої та внутрішньої поверхні, однакова товщина стінки, ідеально кругла форма внутрішнього та зовнішнього діаметрів, відсутність у структурі матеріалу бульбашок, тріщин, раковин, сторонніх включень. Якщо поліпропілен тонований, фарбування має бути суцільним і рівномірним.
Теплоцентр рекомендує працювати з якісними, сертифікованими матеріалами світових виробників- наприклад турецького бренду BerkePlastik. Допоогти підібрати трубу під Вашу потребу завжди допоможуть експерти в шоурумі в Чернівцях на В. Лесина 3А. Звертайтесь і Вам допоможуть.
Товари
- Коментарі